SZINTVIZSGA
A szintvizsga a gyakorlati készségek elsajátításának mérésére szolgáló, a képzési folyamatba épített ellenőrzési rendszer. A szintvizsga a szakképzés szakmai követelményeire épül, elsősorban gyakorlati feladatokból áll.
Célja, hogy felmérje: a szakközépiskolai tanuló elsajátította-e az irányítás melletti munkavégzéshez szükséges kompetenciákat, kihelyezhető-e gazdálkodó szervezethez „üzemi” (termelési) körülmények közé.
Az összefüggő szakmai gyakorlat kezdetétől (9. évfolyam után) a hátralévő teljes képzési időre csak azzal a tanulóval köthető tanulószerződés, aki sikeres (legalább 2-es osztályzatú) szintvizsgával rendelkezik. Sikertelen szintvizsga esetén a tanuló gyakorlati képzése csak iskolai vagy kizárólag gyakorlati célt szolgáló tanműhelyben szervezhető meg.
Kötelező szintvizsgát tennie annak a szakközépiskolai tanulónak, aki:
- nappali rendszerű oktatásban tanul
- nem rendelkezik érettségi végzettséggel
Nem kell szintvizsgát tennie annak a tanulónak, aki:
- esti, levelező vagy egyéb sajátos munkarend szerint tanul,
- érettségi végzettséggel rendelkezik,
- másod- vagy további szakmát tanul,
- részszakképesítést tanul,
- sikeres szintvizsgával rendelkezik.
A szintvizsga időpontját az iskola a kamarával egyetértésben határozza meg, az első szakképző évfolyam tanévében a február első tanítási napjától április utolsó tanítási napjáig terjedő időszakon belül.
A szintvizsgát nem teljesítő tanuló részére a gazdasági kamara az adott tanévben pótló-, illetve javító szintvizsgát szervez.
A szintvizsgák szervezésének és lebonyolításának rendelkezéseit a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Szak- és Felnőttképzési Önkormányzati Szabályzata tartalmazza.
A feladatbankok az www.isziir.hu honlapon megtalálhatók.
Hozzászólások