„Túl kell terjedni a tanulmányi kiránduláson, ha tetszik, ki kell egészíteni, teljessé kell tenni azt: fel kell építeni a Határtalanul! márkát, internet alapú információ szolgáltatást kell indítani, vetélkedőket kell életre hívni, a szimpatizánsokból hálózatot kell építeni, oktatási segédanyagokat kell készíteni, a külhoni tematikát be kell építeni a pedagógus továbbképzés rendszerébe, további forrásokat kell bevonni.”
A Határtalanul! program támogatásával a 2011/12-es tanévben 15 ezer iskolás lépheti át a határokat, fedezheti fel a magyarlakta területeket, találkozhat ott élő diáktársakkal, és szerezhet életre szóló élményeket, barátságokat a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt biztosította forrás jóvoltából.
„Székely mindennapok - Tanulmányút Gyergyószentmiklósra”
901/195
Az út eredményeként már rövidtávon is megfogalmazható, hogy a diákok történelmi és szakmai látóköre tágult, közvetlen tapasztalatokat szereztek a határon túli magyarság mindennapi életéről, és helyzetéről, amit legjobban egy véletlenül elkapott szülővel való telefonbeszélgetés példáz, miszerint: " anyu, itt mindenki magyarul beszél!". A gépész tanulók a gyakorlati helyszínek meglátogatása után meglepődve mondták, mennyivel jobb körülmények között tanulhatják ők a szakmát, vélhetően ez pozitív attitűdbeli eredményt okoz iskolai előmenetelükben. Az út, iskoláink közötti régebbről meglévő kapcsolat elmélyítését is elősegítette, a közös vacsorán megfogalmazásra került, hogy iskolánk Eötvös-napi rendezvényére szeretettel látjuk a Batthyány Ignác Középiskola küldöttségét, melyet az igazgató úr meg is ígért. A közeljövőben megvizsgáljuk, hogy a még közös bolti eladó szakmában mi módon lehetséges esetleges tanár vagy diák cserét megvalósítani.
„Legendás királyaink nyomában”
BGA-11-HA-01-034
Az utazás alapgondolata a pályázatban megfogalmazott célok mellett az, hogy a történelemben, irodalomban tanult ismeretek rögzítése céljából hasznosnak tartjuk azoknak a helységeknek a felkeresését is ahol egy-egy szóban forgó esemény lezajlott. Erre általában sem lehetőség sem idő nem kínálkozik, ugyanakkor olyan tudás erősítő hatással rendelkezik, ami jellemet és nemzettudatot is erősít. Az említett korosztály számára még igen élénk az általános iskolában tanult Szent László és Mátyás királlyal kapcsolatos mondák ismerete, ezeknek a felelevenítése mindenféleképpen szükségszerű a korábban megfogalmazott célok érdekében. Monda és legendakincsünk életben tartása még akkor is fontos a nemzeti öntudat szempontjából, ha materiális szempontból vizsgálva is tudjuk, nem így történtek a dolgok, a diákok lelki épülése legalább olyan fontos, minthogy élő és hasznos ismeretekkel lássuk el őket az iskolában. Ehhez kapcsolódik a határon túli magyarság életébe való bepillantás hasznossága is.
A program a kiránduláson résztvevő tanulók számára meghatározó élménynek tűnik, tekintettel arra a ki nem kerülhető tényre, hogy legtöbbjük még sohasem járt az országhatáron túl, így a nem Magyarország területén való járás is élményként jelentkezett, ugyanazokkal a tapasztalatokkal, melyek megvilágosították számukra a külhoni magyarság fogalmát. Identitásuk erősítésében is mérhetetlenül jelentős hasznot hozott, nem beszélve azokról a tárgyi ismeretekről, amelyek aktualizálása során megtanulásra kerültek. Lásd nagy királyaink élete, a hozzájuk kapcsolódó mondavilág részleteiben a legtöbb tanulónak olyan újdonság volt, amellyel eddig nem találkozott.
„Gömöri benyomások”
BGA-12-HA-01-450
A jelenlegi tanév 7. osztályosainak Határtalanul kirándulását felvidékre, Gömörbe, Krasznahorka környékére tervezzük. Itt található történelmi nevezetességek, földrajzi különlegességek, valamint Krasznahorkavárhosszúrét településen élő kézműves barátaink olyan potenciált jelentenek, ami alapján jelen pályázatunk tárgyát erre a területre tervezzük.
Gömöri benyomások
HAT-18-01-0130
Az Eötvös József Református Oktatási Központ átányi általános iskolájának 7. és középiskolájának 8. a osztályos tanulói a Határtalanul pályázati program keretében március 28-29-30-án háromnapos felvidéki kiránduláson vettek részt. Az úticél Krasznahorka-Várhosszúrét és környéke volt.
A csütörtök reggeli indulást követően első állomásunk az aggteleki cseppkőbarlang volt. Mivel a Várhosszúrét község határában található, a Szlovák-karszt részét képező Buzgó barlang márciusban még nem látogatható, helyette a szintén a Baradla-Domica-barlangrendszer részét képező Aggteleki cseppkőbarlang rövid túráján vettünk részt. Remek idegenvezetés mellett megismerkedtünk a mészkőképződés folyamatával, a különböző cseppkő-fajtákkal és megcsodáltuk a szebbnél szebb képződményeket.
Utunkat Szlovákiában folytattuk, ahol az első magállónk Rozsnyó volt. Sétáltunk egyet Rozsnyó központjában, majd felmásztunk a főtéren jelképévé vált 38 méter magas Tűztoronyba, amelynek körfolyosójáról csodálatos kilátás nyílik a városra. A Tűztorony lábánál megtekintettük Andrássy Franciska szobrát.
A rövid rozsnyói városnézést követően megérkeztünk Várhosszúrétre. A szállás elfoglalása után felsétáltunk a Buzgó barlang bejáratához, és megálltunk a Buzgó-forrásnál, amelynek a helyiek gyógyító erőt tulajdonítanak, s Mária-kegyhely lévén sok zarándok keresi fel minden évben. A Mária-kegyhelyről csodás kilátás nyílik a krasznahorkai várra. Vacsora előtt alkalmunk nyílt személyesen is találkozni Ulman István helybéli fafaragó művésszel, aki műhelyében fogadta kis csapatunkat. Pista bácsi mesélt nekünk az életéről és a famegmunkálás iránti szenvedélyéről és megmutatta leghíresebb munkáit.
Pénteken a Rozsnyótól néhány kilométerre található betléri kastély meglátogatása volt az első programunk. A XVIII. század elején épült kastély egykor az Andrássy család otthona volt, 1880-ban korszerűsítették eklektikus stílusban és a teljes régi berendezése megmaradt. Idegenvezető segítségével bejártuk a pompás termeket, megtekintettük az Andrássyak híres vadásztrófea-gyűjteményét és több mint tízezer kötetes barokk könyvtárát. A kastélyhoz tartozik egy gyönyörű 100 hektáros díszpark is, ahol a jó időnek köszönhetően volt alkalmunk sétálni. A kastélylátogatás után megnéztük Andrássy Franciska és Dénes krasznahorkaváraljai mauzóleumát is, amelyet mesés gazdagságáról „a gömöri Ravennának” vagy „gömöri Taj Mahal”-nak is neveznek. Nagy szívfájdalmunk, hogy a mauzóleum közelében található Krasznahorka híres vára a felújítási munkálatok miatt még mindig nem látogatható a 2012. március 10-i tűzvész óta, így azt csak a távolból csodálhattuk meg.
Délután a Gömöri Kézművesek Társulásához voltunk hivatalosak, ahol különböző kézműves foglalkozásokon vettünk részt: kosarat fontunk, kipróbáltuk a fafaragást, illetve nemezeltünk. A kézműveskedés után tettünk még egy rövid kirándulást a közeli Lucskára, ahol megtekintettük a huszita erődtemplom maradványait. Innen gyönyörű látvány nyílik a Csermosnya-völgyére.
Este a templomkertben a hosszúréti gyerekekkel megkoszorúztuk azt a kopjafát, amit néhány évvel ezelőtt a rozsnyói református iskola diákjaival együtt állítottunk a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából. Rajta egy Szabó Dezső idézet: „Minden magyar felelős minden magyarért.”
Kirándulásunk utolsó napját egy rimaszombati városnézéssel indítottuk, ahol a helyi Tompa Mihály Református Gimnázium igazgatónőjének vezetésével megtekintettük a főtéren álló református templomot, és annak kriptáját, majd Rimabánya felé vettük az irányt. Kirándulásunk utolsó állomása, Rimabánya a Szent László-legendát ábrázoló erődített műemlék templomáról híres, amelyet ma az evangélikusok használnak.
Összességében három csodálatos napot töltöttünk el Várhosszúréten és környékén. Nagyon jól éreztük magunkat, reméljük, lesz még alkalmunk visszatérni!
Az utazásra a HATÁRTALANUL! Program keretében került sor. A népszerű, élményekben gazdag programot az Emberi Erőforrások Minisztériuma 1.623.575 forinttal támogatta. A kirándulás célja az volt, hogy a diákokkal megismertessük a magyarság kincseit, hagyományait és kultúráját a történelmi nevezetességek, földrajzi különlegességek látogatásával.
Irodalmi barangolások
Beszámoló
HAT-18-02-0055
2019. május 16-án 30 tanulóval és 3 felnőtt kísérővel indultunk el az erdélyi kirándulásra. A kirándulás pályázati keretek között valósult meg, amelynek első állomása az erdélyi tanulók és kollégák látogatása volt Hevesen április folyamán. Az Irodalmi barangolások elnevezésű projekt keretében bemutattuk a regionális kultúránk egyik jeles képviselőjét. Bíró Lajost. Megismerkedhettek az erdélyi vendégek a neves hírlapíró, novellista munkásságával. Irodalmi összeállítással készültünk, amelyben bemutattuk Ady Endre és Bíró kapcsolatát, mindkettőjük nagyváradi kötődését.
Az erdélyi kirándulás első állomása szintén Nagyváradra vezetett, ahol az Ady múzeumot szerettük volna megtekinteni, de felújítási munkák miatt ezt csak kívülről tehettük meg. Betekintettünk a Várba, sétánk során megismerkedtünk néhány nagyváradi nevezetességgel. Ezt követően érkeztünk meg Gyergyószentmiklósra, a testvériskolánkba.
Pénteken bejártuk Gyergyószentmiklós nevezetességeit, melynek során ellátogattunk az Örmény Templomba, a helyi Katolikus Templomba és a Tarisznyás Márton Múzeumba. Itt betekintést nyerünk a helyi és környékbeli viseletek, népszokások világába. Délutáni célunk Gyilkos – tó és a Békás- szoros meglátogatása volt. A rossz időjárás ellenére feledhetetlen élményt nyújtott mindkét nevezetesség. Este lehetőségünk adódott a csoporttal megtekinteni a Fölszállott a páva elnevezésű verseny gálaműsorát a Gyergyószentmiklósi Művelődési Házban. A néptánccal és népdalokkal tarkított program nagyon élvezetes volt.
Szombaton reggeli után első utunk a Parajdi Sóbányába vezetett. Ezt az Irodalmi barangolás keretében Farkaslakára mentünk Tamási Áron szülőházához. Itt egy erdélyi kolléganő tartott rövid előadást Tamási életéről, pályájának legfontosabb állomásáról, részleteket hallottunk Tamási néhány novellájából. A múzeumban egy kiállítás segítségével fotók, hangfelvételek idézték meg az író emlékét. Ezt követően tiszteletünket tettük az író sírjánál. Délután Csíksomlyóra mentünk el. A helyi katolikus templomban láttuk a különleges Mária- szobrot. Este Gyergyószentmiklóson Keresztény Zenei fesztiválon volt a csoport. Az ökomenikus jellegű zenei fesztiválon fellépett többek között Pintér Béla is. Sokunk számára nyújtott maradandó élményt a koncert.
Vasárnap korán keltünk, mert hosszúnak ígérkezett az út hazafelé. Reggeli után utunk első állomása Marosvásárhely volt. Kitérőnk során tiszteletünket tettük Sütő András sírjánál, megemlékeztünk a Bolyaikról is. A főtéren kézműves kirakodóvásárban ismerkedhettünk helyi termékekkel, népművészeti remekekkel. Dél körül indultunk haza.
Tartalmas, élményekben gazdag 4 napot tölthetett együtt a csoport az erdélyi kirándulás során.
Az utazásra a HATÁRTALANUL! Program keretében került sor. A népszerű, élményekben gazdag programot az Emberi Erőforrások Minisztériuma 3.550.750 forinttal támogatta. A kirándulás célja az volt, hogy a diákokkal megismertessük a magyarság kincseit, hagyományait és kultúráját a történelmi nevezetességek, földrajzi különlegességek látogatásával.
Hozzászólások